Veiligheidsinformatie Knooppunt (VIK)

De juiste informatie bij de juiste mensen

Het VIK is een nieuw onderdeel van team Crisisbeheersing dat in oktober 2025 is gestart en volop in ontwikkeling is. Uiteindelijk moet het VIK de plek worden waar veiligheidsinformatie tot leven komt: als de ogen en oren van de veiligheidsregio en als spil in een multidisciplinair netwerk zorgt het VIK ervoor dat de juiste informatie op het juiste moment bij de juiste mensen terechtkomt, zowel in aanloop naar, als tijdens crises.  

Doel van VIK

  • Een structurele informatiepositie faciliteren voor de crisisorganisatie, VRZ breed en netwerkpartners waar het gaat over kwetsbaarheden, dreigingen en incidenten.  
  • Informatie verbinden, duiden en analyseren en beschikbaar stellen, zodat besluitvormers veiligheidsrisico’s beter kunnen inschatten en hierop kunnen handelen: ter voorkoming en indien nodig bestrijden van crises. 

Zeeland nóg meer voorbereid

In 2024 kregen alle veiligheidsregio’s van de landelijke Raad van Commissarissen en Directeuren Veiligheidsregio (RCDV) de opdracht om een VIK in te richten. Deze opdracht maakt onderdeel uit van de landelijke meerjarenagenda Informatiegestuurde Veiligheid (IGV) en dient het hogere doel; ‘de voorbereide crisisorganisatie’. Het VIK is in algemene termen gedefinieerd maar elke veiligheidsregio geeft daar een eigen regionale invulling aan. Binnen VRZ is deze opdracht bestuurlijk bekrachtigd in het realisatieplan Voorbereide crisisorganisatie '23-'26.  

Wat kan VIK voor jou betekenen?

De wereld om ons heen verandert snel en door maatschappelijke-, economische-, politieke- en klimaatverandering nemen het aantal, de complexiteit en de onvoorspelbaarheid van dreigingen toe. Tegelijkertijd leven we in een informatiemaatschappij en komt informatie sneller, in grotere hoeveelheden en op verschillende manieren op ons af. Veel informatie is al vroegtijdig beschikbaar, bijvoorbeeld via netwerk- en ketenpartners en uit onze eigen systemen. Door deze informatie tijdig te bundelen, analyseren en duiden, is vroegtijdige signalering van risico’s en dreigingen mogelijk. Zo is jouw bedrijf organisatie voorbereid als het er echt toe doet.
 

Neem contact op

Ben je op zoek naar meer informatie? Neem gerust contact op via vik@vrzeeland.nl.